Prawo ochrony środowiska
Ochrona środowiska naturalnego przejawia się w naprawianiu wyrządzonych wcześniej szkód w obszarze środowiska oraz w zaniechaniu działań o charakterze destrukcyjnym, oddziałujących negatywnie na przyrodę ożywioną i nieożywioną. W Polsce regulacje ochrony środowiska naturalnego zawarte są w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 prawo OCHRONY śRODOWISKA. To tam znajdujemy kanon obowiązków spoczywających na nas, niezbędnych do zachowania i przywracania równowagi w przyrodzie.
prawo ochrony środowiska
Regulacje prawne dot. ochrony środowiska dotyczą każdego obywatela naszego kraju, nikogo z tego obowiązku nie zwalniając. Oprócz odpowiedzialności indywidualnej, do zadbania o ochronę środowiska zobligowane są instytucje i organizacje funkcjonujące zarówno na gruncie polskim jak i międzynarodowym. Najszersze prerogatywy ustawodawcze posiada Ministerstwo Środowiska, które część swoich uprawnień przekazało do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska.
Niezwykle ważną funkcję w systemie ochrony środowiska pełni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza inwestycjami i funduszami europejskimi przeznaczonymi do rewitalizacji i ochrony środowiska naturalnego oraz otaczającej nas przyrody. Fundusz oprócz finansowania ma zadbać o ty, by standardy ochrony środowiska funkcjonujące w naszym kraju zostały dostosowane do standardów uznawanych przez państwa Unii Europejskiej. Instytucją, która ma za zadanie pomagać poszczególnym członkom UE w ich działaniach lokalnych jest Europejska Agencja Środowiska EEA.
W jeszcze szerszym kontekście, stan środowiska bada i monitoruje ONZ za pomocą specjalnie do tego stworzonego Programu Środowiskowego. Wszystkim tym zinstytucjonalizowanym działaniom towarzyszą liczne organizacje pozarządowe, niezależne w działaniu i finansowaniu, o różnych uprawnieniach i metodach działania. Światowy rozgłos zdobyła Greenpeace, Fundacja WWF powstała z inicjatywy UNESCO, Liga Ochrony Przyrody w Polsce zawiązana jeszcze przed wojną.